Święty Botwid (Botvid) (2 poł. XI w.–ok. 1120)

Święty Kościoła katolickiego, patron Södermanlandu

Ur. 2 poł. XI w., Södertörn, Södermanland
Zm. ok. 1120 r., wyspa Rågö, archipelag Södermanlandu

Św. Botwid ze swymi atrybutami: toporem i rybą, parafia św. Botwida w Fitji, fot. zbigur (2019)

Święty Botwid (Botvid) (2 poł. XI w.–ok. 1120), męczennik, święty Kościoła katolickiego, razem ze św. Eskilem patron Södermanlandu.


Św. Botwid urodził się w drugiej połowie XI w. na Södertörnie w należącym do jego rodu majątku Hammarby (współcześnie w granicach parafii Botkyrka). Po powrocie z wyprawy handlowej do Anglii, gdzie przeszedł na chrześcijaństwo, osiedlił się w Säby („Sjöbyn”) nad jeziorem Bornsjön. Tutaj, na miejscu wspólczesnego kościoła parafii Salem, św. Botwid miał wznieść kościół misyjny poświęcony św. Albanowi. Budowę miał sfinansować możny o imieniu Hermund. Botwid zginął ok. 1120 r. męczeńską śmiercią na wyspie Rågö (w archipelagu Södermanlandu) z rąk wyzwolenego wcześniej przez siebie i ochrzczonego słowiańskiego niewolnika (träl), którego zamierzał odesłać do jego ojczyzny. Według hagiograficznej legendy św. Botwid miał zostać zabity swoim własnym toporem.

Ciało zamordowanego Botwida zostało początkowo złożone w kościele w Säby, gdzie przy jego grobie miało się wydarzyć wiele cudów. Po dziewięciu latach, w 1129 r., ciało zostało uroczyście przeniesione, w obecności biskupów Uppsali i Strägnäs, do zbudowanego przez Björna, brata Botwida, drewnianego kościółka na ziemi należącej do majątku rodowego Hammarby. Wzniesiony przez Björna kościół został poświęcony Botwidowi (stąd Botkyrka). Na miejscu tym znajduje się kamienny kościół parafii Botkyrka.

Zobacz też:
Kościół w Salem

  1. Botkyrkamonumentet (Sö 286), oryginał w zbiorach Statens historiska museum w Sztokholmie, fot. zbigur
  2. Wizerunek św. Botwida w herbie gminy Botkyrka, fot. zbigur

Na podstawie

  • Sankt Botvid na stronie Botkyrka kommun [dostęp: 2020-01-06]
  • Åberg Alf, Helgonlegender [w:] Den svenska historien. Band 1 Från stenålder till vikingatid, Stockholm: Bonnier 1992, s. 215.


Kategorie:Biogramy, Historia Szwecji

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: