Przywódca powstania chłopskiego w Smålandzie (1542–1543) |
Ur. ok. 1510 r., Södra Möre härad (Kalmar län, Småland) |
Zm. 1 sierpnia 1543 r., okolice Rödeby (Blekinge), ciało przewieziono do Kalmaru, połamano kołem i poćwiartowano; odciętą głowę zatknięto na murach miasta |

Nils Dacke, wyobrażenie nieznanego autora (XVIII w.)
Nils Dacke (ok. 1510–1543), pochodzący ze Smålandu przywódca powstania chłopskiego (1542–1543) przeciwko reformom Gustawa Wazy.
Urodził się najprawdopodobniej pomiędzy 1502 a 1512 r. w ubogiej rodzinie chłopskiej w häradzie Södra Möre na pograniczu Smålandu i duńskiego Blekinge. Jego ojciec miał umrzeć wcześnie. Matka nosiła prawdopodobnie imię Elin i pochodziła z Hult, gdzie była dzierżawcą (landbo) w dobrach należących do członka duńskiej Rady, Tyge Krabbe[2]. W okolicznych niewielkich gospodarstwach należących do Korony lub szlachty mieszkali liczni członkowie rodu Dacke, z których wielu wzięło aktywny udział w powstaniu lat 1542–1543.
Pewne jest, że Nils Dacke był żonaty i miał syna. Jego żona pochodziła z Hästmahult i miała przynajmniej czterech braci, Gertornssonów – synów Gertorna, którzy wzięli później udział w powstaniu i odegrali w nim znaczącą rolę[3]. Po upadku powstania w 1543 r. 10-letni syn Nilsa miał być początkowo więziony na zamku Stegeborg, a następnie przewieziony do Sztokholmu, gdzie według wydrukowanej w 1622 r. kroniki Erika Jöranssona Tegla umarł „od zarazy”[4].
Po raz pierwszy w źródłach Nils Dacke pojawia się jesienią 1536 r. w związku z zabójstwem wójta häradu Södra Möre, Inge Arvidssona. Przed zabójstwem Dacke miał gospodarować w należącej do Korony zagrodzie Södra Lindön w parafii Vissefjärda niedaleko granicy duńskiej[5].
W 1535 r., w trakcie toczącej się wówczas wojny hrabskiej (1534–1536), król nałożył na mieszkańców Smålandu specjalny podatek przeznaczony na utrzymanie zakotwiczonej w Kalmarze floty. Wywołało to powszechne niezadowolenie i doprowadziło do rozruchów. Inge Arvidsson dowodził ekspedycją wojskową, która w lasach na granicy z duńskim Blekinge miała wyłapać ukrywających się tam zbiegów. Nieznane są dokładne okoliczności zabójstwa. Inge Arvidsson miał zostać zraniony przez Nilsa Dacke strzałą z kuszy, a następnie dobity przez Jona Anderssona z Flaka[6] (lub Flaken w parafii Torsås; obecnie należy do parafii Rödeby w Blekinge).
Po zabójstwie Inge Arvidssona obaj musieli uciekać i ukrywać się w pogranicznych lasach. Jednak w sierpniu 1538 r. doszło do ugody, a Nils Dacke został ukarany grzywną w wysokości 200 marek srebra – znacznej sumy, odpowiadająca wartości co najmniej 12 wołów[7]. Przy pomocy licznych krewnych mieszkających w Södra Möre udało mu się zebrać i uregulować do jesieni 1539 r. zasądzoną sumę, a on sam osiedlił się jako dzierżawca w należącym do Korony i położonym nad graniczną rzeką Lyckebyån nowym gospodarstwie Flaka (lub Flaken). Tutaj miał popaść w konflikt sąsiedzki z mieszkającym po drugiej stronie granicy Svenem Jonsenem z Lädja. Spór miał dotyczyć prawa do połowu węgorzy w rzece Lyckebyån[8].
Kolejny raz Nils Dacke pojawia się w źródłach na początku lata 1542 r., kiedy staje na czele ataków na wójtów królewskich w Södra Möre, od których rozpoczęło się wielkie powstanie chłopskie.
Powstanie chłopskie w Smålandzie
(szerzej zobacz: 1542–1543 Powstanie Nilsa Dacke).
…
Postać Nilsa Dacke w tradycji
Na temat postaci Nilsa Dacke napisano wiele, a współcześnie upamiętnia się go w Smålandzie i Blekinge pomnikami. Mimo to stosunkowo mało wiadomo o człowieku, który stanął na czele buntu przeciwko Gustawowi Wazie i jego porządkom. Informacji jest mało i są one niepewne. Niewiele wiedzieli o nim także jemu współcześni. Wokół niego narosło wiele mitów i opowieści. W propagandzie Gustawa Wazy występował pod pogardliwym mianem „Dacken” i był określany jak najgorszymi epitetami („jawny kurwiarz, zdrajca i bluźnierca”). Wykorzystano nawet fakt, że pochodził z terenów pogranicza szwedzko-duńskiego i z tego powodu w propagandzie królewskiej był często nazywany „Duńczykiem”. Jeszcze dziewiętnastowieczny historyk Anders Fryxell (1795–1881) nazywa przywódcę powstania chłopskiego „podłym, złym człowiekiem”[1]. W sposób bardziej obiektywny i wyważony przedstawiają postać Nilsa Dacke współcześni historycy.
Znaczącej przemianie uległa ocena postaci Nilsa Dacke. Przez propagandę Gustawa Wazę był nazywany „jawnym kurwiarzem, zdrajcą i bluźniercą”. W jednym ze swoich listów król napisał o nim „nawet niechrześcijanin, ale gorzej niż żyd i poganin”. Przez kolejne stulecia taki obraz przywódcy powstania w Smålandzie funcjonował w historiografii szwedzkiej[9].
Dopiero pod koniec XIX w., kiedy zaczęły powstawać pierwsze prace poświęcone historii lokalnej, zaczął się także zmieniać obraz Nilsa Dacke. Zaczęto go przedstawiać jako bohatera walczącego o wolność i zachowanie dawnych tradycji. Obraz taki został jeszcze bardziej wzmocniony przez twórczość Vilhelma Moberga i Fabiana Månssona, którzy przedstawiali go jako bohatera w walce o wolność z królewska tyranią[10].
W latach 60. i 70. XX w. postać Nilsa Dacke była wielbiona w środowiskach lewicowych. Przedstawiano go jako urodzonego przywódcę socjalistycznego, bohatera w walce o sprawiedliwość i równość, jako Fidela Castro lub Ernesto Che Guevara’e z lasów Smålandu[11].
Wielu współczesnych mieszkańców Smålandu uważa Nilsa Dacke za największego bohatera Skandynawii w walce o wolność. Jednak nawet w Smålandzie jest to postać tak kontrowersyjną, że jeszcze w latach 50. XX w. rozgorzała ostra debata na temat wzniesienia jego pomnika na Stortorget w Växjö. Lokalne władze odrzuciły wówczas projekt budowy dużego monumentu autorstwa Carla Millesa o nazwie „Dackes dröm”. Niewielki pomnik, pomniejszoną kopię projektu Carla Millesa z 1954 r., odsłonięto w rogu rynku w Växjö dopiero wiosną 1995 r.[12]
Wybrana literatura
- Larsson Lars-Olof, Gustav Vasa – landsfader eller tyrann? (Stockholm: Prisma 2002).
- Vejde Albert, Nils Dacke [w:] Svenskt biografiskt lexikon, Bd 09 (1931).
- Åberg Alf, Upprorsmannen Nils Dacke [w:] Den svenska historien. Band 4 Gustav Vasa. Rikets formas, (Stockholm: Bonnier 1992).
Przypisy
[1] A. Fryxell, Berättelser ur svenska historien. I urval av Axel Strindberg. Band I, Malmö 1982, s.244.
[2] A. Åberg, Upprorsmannen Nils Dacke [w:] Den svenska historien. Band 4 Gustav Vasa. Rikets formas, Stockholm 1992, s. 118.
[3] L.-O. Larsson, Gustav Vasa – landsfader eller tyrann?, Stockholm 2002, s. 236.
[4] A. Åberg, Upprorsmannen…, s. 118.
[5] L.-O. Larsson, Gustav Vasa…, 235.
[6] A. Åberg, Upprorsmannen…, s. 118.
[7] L.-O. Larsson, Gustav Vasa…, s. 235.
[8] A. Åberg, Upprorsmannen…, s. 119.
[9] L.-O. Larsson, Gustav Vasa…, s. 234.
[10] O. Larsson, L.-O. Larsson, L. Johansson, Smålands historia, Lund 2009, s. 316.
[11] H. Lindqvist, Historien om Sverige. Historien om Gustav Vasa och hans söner och döttrar, Stockholm 1993, s. 224.
[12] Na temat debaty wokół pomnika Nilsa Dacke w Växjö oraz oceny tej postaci zob.: H. Arnstad, Dackefejden II. En historiestrid i 1950-talets Växjö, Stockholms universitet 1995.
Kategorie:Biogramy, Historia Szwecji, Nowożytność
Skomentuj