Kościół w Kattnäs

Położony kilka kilometrów od Gnesty, niedaleko południowego brzegu jeziora Klämmingen w Södermanlandzie, średniowieczny kościół murowany z charakterystycznym wydłużonym prezbiterium z końca XII w.

Kościół w Kattnäs (Kattnäs kyrka) ewangelicko-luterańskiego Kościoła Szwecji, należący do parafii Frustuna (Frustuna församling, Domprosteriet) w diecezji Strängnäs. Do 1959 r. był kościołem parafialnym erygowanej w średniowieczu parafii Kattnäs (Kattnäs församling).
Dobrze zachowany średniowieczny kościół murowany, którego najstarsza część (prezbiterium) pochodzi z końca XII w. Jest położony w Kattnäs na wzgórzu niedaleko południowego brzegu jeziora Klämmingen (Kattnäs socken, Daga härad, Södermanland), Gnesta kommun (Södermanlands län), kilka km na północ od Gnesty. 🌐
Kościół jest zamknięty przez półrocze zimowe, od końca września do midsommaru. Nabożeństwa odbywają się jedynie z okazji ślubów, chrztów i pogrzebów.
Współrzędne geograficzne: 59°4′48.65″N 17°17′43.89″Ö
Dojazd: hitta.se, sormlandstrafiken.se

Wydłużone prezbiterium jest najstarszą częścią budowli, datowaną na koniec XII w. (2017), fot. zbigur


Historia kościoła

Budowla jest zaliczana do grupy kilku kościołów w Södermanlandzie z charakterystycznym wydłużonym prezbiterium. Budowę świątyni rozpoczęto pod koniec XII w. Z tego okresu pochodzi najstarsza część budowli – wydłużone prezbiterium. W tym czasie jeziora Klämmingen i położone bardziej na południe Frösjön były częściami ważnego żeglownego szlaku wodnego łączącego Melar z Bałtykiem. Szlak ten zanikł z czasem na skutek procesu wznoszenia się lądu (ruchy izostatyczne).

Na początku XIII w. dobudowano zakrystię, następnie w połowie tego stulecia nawę główną i pod koniec XIII w. po zachodniej stronie nawy głównej wieżę. W średniowieczu powstał także rozebrany w 1864 r. vapenhus (kruchta), który przylegał da zachodniej części południowej ściany nawy głównej. W połowie XVII w. wieża została zakończona wysoką iglicą, zniszczoną uderzeniem pioruna w 1856 r. Obecna wieża z iglicą pochodzi z 1874 r. Wejście do kościoła przez wieżę wybito w 1866 r., zastępując dotychczasowe wejście (od południowej strony) oknem. W 1951 r. przeprowadzono ostatnią dużą renowację wnętrza. W 2010 r. wykonano remont elewacji zewnętrznej.

  1. Widok na kościół i jego otoczenie od południowego zachodu, 1896 r. (RAÄ, CC-Zero)
  2. Wnętrze kościoła (1951); fot. Einar Erici (RAÄ, domena publiczna)
  3. Kościół w Kattnäs i jezioro Klämmingen (1997), fot. Jan Norrman (RAÄ, CC BY 2.5)
Wnętrze

Najstarszym przedmiotem wyposażenia kościoła jest średniowieczna chrzcielnica; druga młodsza jest datowana na 1667 r. Z późnego średniowiecza pochodzi datowany na 2. połowę XV w. krucyfiks triumfalny, zawieszony na łuku tęczowym. Większość elementów wyposażenia świątyni pochodzi z XVIII w. Na baldachimie kazalnicy z 1705 r. znajduje się tetragram. Nastawa ołtarzowa pochodzi z 1785 r. Otoczony pozłacaną ramą olejny obraz ołtarzowy przedstawia ukrzyżowanego Jezusa i stojących obok krzyża Marię i Apostoła Jana. Pod krzyżem siedzi Maria Magdalena.

Organy kościelne zostały ufundowane w 1875 r. przez właściciela majątku Norrtuna, porucznika A. Grewesmühla. Ich przebudowę przeprowadzono w 1965 r.

Ściany zabiałkowano wapnem pod koniec XVIII w. W prezbiterium nad wejściem do zakrystii znajduje się niewielkie zamurowane romańskie okno. Jest to jedyny znany w kościołach Södermanlandu przykład średniowiecznego okna wychodzącego na północ (w średniowieczu kierunek północny symbolizował złe moce i nie zostawiano otworów okiennych od tej strony).

W wieży kościoła znajduje się jeden dzwon, datowany na XIII w., tym samym zaliczany do najstarszych będących jeszcze w użytku dzwonów kościelnych Södermanlandzie.


Na podstawieKategorie:Kościoły, Miejsca

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: