Carl Michael Bellman (1740–1795)

Poeta i kompozytor, jeden z największych skaldów szwedzkich

Ur. 4 lutego 1740 r., Sztokholm (Maria Magdalena församling)
Rodzice: Johan Arendt Bellman (1707–1765) i Catharina Hermonia (1717–1765)
Zm. 11 lutego 1795 r., Sztokholm (Klara församling)

Carl Michael Bellman, mal. Per Krafft, 1779 r. (Wikimedia Commons)

Carl Michael Bellman (1740–1795), poeta i kompozytor, jeden z najważniejszych narodowych skaldów Szwecji, nazywany „szwedzkim Anakreontem”. Jego twórczość była bogata i różnorodna, obejmująca m.in. wiersze, pieśni, zabawy słowne i psalmy. Najbardziej znany jest cykl utworów poetyckich pt. „Fredmans epistlar(„Listy Fredmana”) oraz „Fredmans sånger(„Pieśni Fredmana”). Wśród postaci w jego utworach najważniejsi są zegarmistrz Fredman, muzykant Movitz, kapral Moberg oraz Ulla Winblad. Występują tam także postacie biblijne oraz pochodzące z mitologii greckiej, rzymskiej i nordyckiej. Melodie do swoich pieśni czerpał on często z współczesnej mu muzyki epoki klasycyzmu. Znaczenie twórczości Bellmana dla literatury szwedzkiej można porównać do roli Williama Shakespeare w literaturze anglojęzycznej.


Wczesne lata

Urodził się 4 lutego 1740 r. w Stora Daurerska huset przy Hornsgatan na sztokholmskim Södermalmie. Przyszedł na świat w rodzinie sekretarza królewskiej kancelarii Johana Arendta Bellmana (1707–1765) i Cathariny Hermonia (1717–1765).

„ …jak już powiedziałem urodziłem się 4 lutego 1740 r. – moja matka była piękna jak dzień, bezgranicznie dobra, czarująca w swym stroju, dobra dla wszystkich ludzi, delikatna w obejściu. Miała piękny głos, którym zwracała się w kierunku 21 dziecięcych łóżek, gdy kładła swe dzieci do snu… „

                      z C.M. Bellman, „Levernesbeskrivnig


Wybrana literaturaKategorie:Biogramy, Historia Szwecji, Kultura i sztuka, Literatura, Nowożytność

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: